Home / Bebek Odası Dekorasyon / Bebek Odası Dekorasyon Rehberi

Bebek Odası Dekorasyon Rehberi

Ailenizin en yeni üyesi, mutluluk ve heyecan kaynağınız olan bebeğinizin harika bir odaya sahip olmasını istemez misiniz? Anne ve babalar, bebeklerini beklerken üstesinden gelmesi zor ve yorucu günler geçirebilir. Yaşamlarının yeni bir dönemine adım atacak olma düşüncesi dahi akıllarına yüzlerce soru getirebilir ama bebeklerinin huzurlu ve rahat hissedebileceği bir odanın dekorasyonunu yapmak, her aile için eğlenceli bir uğraş olacaktır. Belirli bir süre boyunca endişelerinden sıyrılarak bebekleriyle birlikte zaman geçirecekleri alanların hayalini kurmalarını sağlayacaktır. Bebeğiniz için en iyisini düşünerek bir kenara not aldığınız bebek odası dekorasyon fikirlerinde karar aşamasına geldiğinizde net bir sonuç alamayabilirsiniz. Bu sebeple son kararınızı vermeden önce iyi bir araştırma yaptığınızdan ve hayallerinizle ihtiyaçlarınızın ortak olduğundan emin olmalısınız. Unutmayın ki burada önemli olan bebeğinizle geçireceğiniz zamanlarda hem sizin hem de minik yavrunuzun rahatıdır. Bu yazımızda, en doğru kararı vermenize ve hayalinizdeki oda dekorasyonuna ulaşmanıza yardımcı olacak fikirlere yer vereceğiz: Bebek Odası Dekorasyon Rehberi!

Öncelikle Belirli Bir Tarz veya Tema Seçin

Her odanın kendine has bir tarzı ve içerisinde yaşayanları yansıtan bir ruhu vardır. Bebeğinizin odasının, kendini ifade etmesine yardımcı olacak güzellikte bir temaya sahip olmasını istemez miydiniz? Bu listede, sizlere bu konuda yardımcı olacak birkaç bebek odası dekorasyon stili bulabilirsiniz:

 • Sevimli Hayvanlar: Bebek odanız için seçebileceğiniz en neşeli temalardan biri hayvan figürleridir. Bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra, merak duygularının artması sebebiyle hayvanlara ilgi duyacaktır. Duvar, nevresim, halı ya da mobilyalarınızda yer vereceğiniz hayvan resimleri, hem bebeğinizin ilgisini çekecek hem de odanızın sevimli bir tasarımı olmasını sağlayacaktır.
 • Tabiata Dönüş: Sade ve huzurlu bebek odası dekorasyonları için pastel renk tonlarında dekore edilen doğa temalı odalar oldukça hoş olacaktır. Ağaçlar, çiçekler, deniz ya da gökyüzü… Her biri bebek odanızın tarzını etkileyici kılmak için kullanabileceğiniz dekorlardır. Tema olarak doğayı tercih ettiğinizde, bebeğinizin de ne kadar hoşuna gittiğini fark edeceksiniz.
 • Uzayın Büyüsü: Modern bebek odası dekorasyonları incelendiğinde, uzay temasının çok fazla tercih edildiği görülebilir. Özellikle gri renk tonlarıyla beraber uzayla ilgili desenlerin süslediği bebek odalarınız, oldukça modern ve estetik bir görünüme kavuşacaktır.

Mobilya Seçimi

Dekorasyon sürecinde mobilya seçimi yaparken, ihtiyaç ve işlevsellik odaklı olmanız gerekmektedir. Örneğin; beşiğinizin estetik görünümünden ziyade emniyetli ve sürdürülebilir özelliklere sahip olması daha önemlidir. Ahşap malzemeden yapılmış, bebeğinizin düşmemesi için güvenlik önlemleri olan ve büyüdüğünde de kullanabileceği bir beşik tercih etmeniz, sizi fazladan masraf yapmaktan da kurtaracaktır.

Bebek odasında kullanabileceğiniz mobilyalar aşağıdaki gibidir:

 • Beşik
 • Alt Değiştirme Ünitesi
 • Emzirme Koltuğu
 • Gardırop
 • Şifonyer
 • Lambader
 • Oyun Alanı
 • Montessori Kitaplık

Bebeğinizin Büyümesini Hesaba Katın

Bebek odasının tasarlanması, dekorasyon sürecinin en önemli adımıdır. Ebeveynler bebek odalarını tasarlarken, bebeklik döneminin sonrasını da düşünmelidir. Zira bebekler, doğdukları günden itibaren uzun bir süre boyunca ebeveynleriyle beraber olma ihtiyacı hissedecektir fakat büyüdüklerinde bireysel olarak zaman geçirebilecekleri ve kendilerini ifade edebilecekleri alanlara olan ihtiyaçları artacaktır. Bu sebeple bebek odası dekorasyonu, sürdürülebilir dokunuşlarla zenginleştirilmelidir. Özellikle mobilya tercihlerinizi doğru yapmalısınız. Mesela; ileride yatağa dönüşebilen bir beşik tercih etmeniz, mobilyalarınızın işlevsel kullanımına uygundur. Ayrıca malzemesinin dayanıklı olduğundan ve uzun bir süre odanızda yer kullanabileceğinizden de emin olmalısınız. Yine benzer şekilde, parkı olan beşikler seçerek, bebeğinizin büyüdüğünde oyun alanı olarak kullanabileceği bir ortam oluşturabilirsiniz. Montessori yataklar da çocukların dikkatini çeken ve hoş görünen tasarımlara sahiptir ama montessori yatağın, bebeğinizin güvenliğini sağlayacak bir modeli olup olmadığına emin olmalısınız.

Bebeğinizin Konforu Her Şeyden Önemli

Bebek odası dekorasyon fikirleri için bebeğinizin konforunun her şeyden önemli olduğundan bahsetmiştik. Peki, ebeveynler rahat ve huzurlu bir ortamı nasıl dekore edebilir? Odada bebeğinizin rahat bir şekilde hareket edebileceği alanlar bırakın. Mobilyalarınızı ihtiyacınız kadar alarak gereksiz eşya kullanımının önüne geçin. Bazı evlerin dar alana sahip olduğunu ve yeterli ışık almadığını düşünürsek, bebeğinizin nasıl böyle bir ortamda rahat olacağını düşünüyor olabilirsiniz ama şunu belirtmeliyiz ki dekorasyon için alanın büyüklüğü değil, işlevsel kullanımı önemlidir. Bu noktada bebek odası dekorasyon fikirleri içerisinden size sunabileceğimiz en önemli tavsiye şu olacaktır: Odaya doğru bir şekilde yerleştirilmiş mobilyalar, yeterli ışıklandırma ve odayı geniş gösterecek renk seçimleriyle bebeğinizin rahatını sağlamanız mümkündür. Ayrıca bebek yatağınızın yeterli sertlikte olduğundan ve sağlıklı bir materyalden imal edilmiş olduğundan da emin olmalısınız.

Bebeğinizin Güvenliğini Atlamayın

Henüz kendilerini ifade edemeyen ve uzun bir süre ebeveynlerinin yardımına muhtaç olan bebekler için güvenlik çok önemlidir. Bebek odanızı dekore ederken gerekli güvenlik önlemlerini almayı unutmamalısınız. Alabileceğiniz bazı güvenlik önlemleri aşağıda yer almaktadır:

 • Beşiğin önünde yeterli yükseklikte bir koruma bulunmalıdır.
 • Bebeklerin beşiğin içerisinde rahatlıkla nefes alabileceği alanlar oluşturmalıdır.
 • Mobilyaların sivri köşelerine koruma malzemeleri yerleştirilmelidir.
 • Pencere ya da balkonların güvenliği sağlanmalıdır.
 • Bütün eşyalar duvara monte edilmelidir.
 • Ağır eşyalar, odanın içerisinde yerde ya da üst raflarda bulunmamalıdır.

About iga

Check Also

Küçük Odalar İçin Bebek Odası Dekorasyonu

Küçük odalar için bebek odası dekorasyonuyla hem kendi zevklerinizi yansıtabileceğiniz hem de bebeğinizin beğeneceği bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.