Home / Bebek Odası Dekorasyon / Bebek Odası Dekorasyon Renk Seçimi

Bebek Odası Dekorasyon Renk Seçimi

Renklerin bebekler üzerinde etkisi olduğu için oda rengine karar vermeden önce iyi bir araştırma yapmanızda yarar vardır. Renklerin bebekler üzerindeki psikolojik etkileri nelerdir? Bebek Odası Dekorasyon Renk Seçimi nasıl olmalıdır? Detaylar yazının devamında… Her şey minik bebeğinizin daha mutlu ve huzurlu bir odada büyümesi için…

1. Kırmızı bebek odası

Eskiden çok tercih edilmese de bebek odası renklerinde kırmızı kullanımı giderek artıyor. Kırmızı renk; kalp atışını ve solunumu hızlandırır, vücuda enerji verir. Bazı çalışmalar kırmızı rengin vücutta fiziksel etkilere sebep olduğu için atletik yeteneği artırdığını gösteriyor. Ancak yoğun kırmızıyla boyanmış odalarda, çocuklar kendilerini gergin ve agresif hissedebiliyor. Bu yüzden kırmızı renk, bebek odasında kullanılırken dikkatli olunmalı.

Yoğun kırmızılı bir odada, ilerleyen dönemlerde çocuğunuzun davranışlarında saldırganlık ve odaklanmasında güçlük gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kırmızı renk, çocuğunuzun okul performansını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle bebek odanız için yoğun kırmızı kullanımından kaçınmanızı öneriyoruz. Kırmızı rengin etkisini beyaz ile kırmaya çalışarak oda dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

2. Turuncu bebek odası

Arkadaş canlısı bir renk olan turuncu, “Bebek odası hangi renk olmalı?” denildiğinde tercih edilen ilk seçeneklerden. Turuncu renk, ebeveynlerin pozitif duygularını ortaya çıkarır, kişiye sosyal iletişimde ilham veren bir etkiye sahip olduğu için bebeğin insan ilişkilerine de katkı sağlar.

Yoğun kullanımında uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için bu tarz cesur renkleri dikkatli kullanmalısınız. Turuncunun sıcak havasını renkli perdelerle birleştirerek enerjik bir bebek odasına sahip olabilirsiniz.

3. Sarı bebek odası

 Akla gelen ilk renklerden bir diğeri de sarıdır. Sarı renk, mutluluk ve motivasyonla ilişkilidir. Sarının daha soft tonları bebeklerde konsantrasyonu artırırken, daha parlak tonlar duygusal düşüncelerinin gelişmesini sağlar ve metabolizmalarını hızlandırır.

Ancak sarının yoğun kullanımı bebeğinizde hayal kırıklığı, kızgınlık ve telaş gibi duyguların uyanmasına sebep olabilir. Bu nedenle sarı bebek odasında kullanılacağı zaman çeşitli duvar süslemeleriyle sarının olumsuz etkileri ortadan kaldırılabilir.

4. Yeşil bebek odası

Yeşil renk, doğayı sembolize eder ve bu yüzden sakin bir ortama zemin hazırlar. Sağlık, iyileşme ve refahla ilişkili olan yeşil; çocuklarda endişeyi azaltıp, konsantrasyon sağlar. Yani yeşil bebek odasında yatıştırıcı, rahatlatıcı ve anaç bir etkiye sahip. Yeşilin çocuklarda okuma kabiliyetini artırma etkisi de var. Araştırmalara göre okuma metinlerinde yeşil, çocuklarda okuma hızını ve kavramayı artırıyor.

Yeşilin bunca olumlu etkisini sıraladıktan sonra “Bebek odası hangi renge boyanmalı?” sorusuna rahatlıkla yeşil cevabını verebiliriz. Yeşil renge uyumlu bebek odası mobilya takımı, perde ve halı seçimlerinle bebeğiniz için kusursuz bir dekorasyon yapabilirsiniz.

5. Mavi bebek odası

Mavi, kırmızının tam tersi etkilere sahip bir renk. Şifalı, sakin ve huzurlu bir etkisi olan mavi bebek odası renk anlamları içerisinde iyi bir etkiye sahip. Vücudu rahatlatır, kan basıncını ve nabzı düşürür. Endişe ve saldırganlık duygularını azaltır. Uyku problemi çeken, davranışlarında saldırganlık gözlemlenen çocuklar için mavi renkli bir ortam oldukça uygun. Özellikle erkek bebek odası dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden olan maviyi, bebeğinizin sakin ve huzurlu bir ortamda büyümesi için tercih edebilirsiniz.

Bebek odası duvarında kullanacağınız mavi, ahşap bebek mobilyaları ile de muhteşem bir uyum yakalıyor, aklınızda bulunsun.

6. Mor bebek odası

Bilgelik ve maneviyatı temsil eden mor, mavi ve kırmızının enerjisinin birleşiminden oluşur. Zenginlik ve kraliyet ile ilişkilendirilir. Mor renk, çocuklarda yaratıcılığı geliştiriyor ve sakinleştirici etkiye sahip. Çocuğunuzun okul öncesi becerilerine de katkı sağlar. Bu yüzden bebek odası duvar rengi ne olmalı, derseniz size moru da önerebiliriz. Asil bir bebek odası dekorasyonu için mor rengin zenginliğinden faydalanabilirsiniz.

7. Beyaz bebek odası

Renklerin bebekler üzerinde etkisi özellikle annelerin çok ilgilendiği bir konu. Temizlik, saflık ve masumiyetin temsili beyaz renk, meleksi bir odanın anahtarı. Bu yüzden de bebek odası renklerinde çok kullanılan bir seçenek. Ancak beyaz rengin sır tutmayı destekleme gibi bir özelliği var. Bebeğinizin bir sır kutusu olma ihtimalini göz önünde bulundurmanızı tavsiye etmeden geçemeyiz.

8. Pembe bebek odası

Pembeye tüm küçük kızların aşkı olduğu evrensel bir gerçek. Romantik, sevgi dolu ve feminen bir renk. Empatiyi ve kadınsılığı uyandıran pembenin sakinleştirici bir etkisi de var. Ancak bebek odası duvar renklerinde pembenin uzun süreli bir kullanımdan sonra rahatsızlık verici duygular uyandırabileceğini ve endişeye sebep olabileceğini söyleyelim. Pembe bebek odasının, çocuğunuzda ilerleyen dönemlerde gerçek prenses kaprislerine sebep olabileceğini unutma.

9. Gri bebek odası

Özellikle erkek bebek odası renklerinde sıkça kullanılan gri; içe bakışçı, sezgisel ve duygusal bir renk. Ancak oda dekorasyonunda gri kullanırken dikkatli olun çünkü gri, duygu ve düşünceleri geliştirir fakat yalnızlık ve keder duygularını da güçlendirir. Çoğu şair ve yazar, odasında gri renk kullanıyor. Eğer bebek odanızda gri renk kullanacaksanız, mutlaka sıcak ve daha parlak tonlardaki renklerle karışım yapmanızı öneriyoruz. Ayrıca şirin duvar raflarıyla grinin uyandırabileceği olumsuz etkilerin önüne geçebilirsiniz.

10. Kahverengi bebek odası

Toprağımızın rengi olan kahverengi, bebek odası duvar rengi için iyi bir seçim. Güvenilir ve destekleyici olmasıyla ön planda. Ancak kahverengiyi kullanırken dikkat edin; çünkü bebeğiniz için kasvetli ve boğucu ortam yaratma ihtimaliniz var.

Bu nedenle özellikle orta tonlarını kullanmaktan kaçının, koyu çikolata kahvesi ve çok açık bej tonlarını bebek odanızda kullanabilirsiniz. Kahverengi, bebeğinizde sakinleştirici bir etkiyle birlikte güven hissi yaratır.

11. Siyah bebek odası

Siyah; otoriterliği, koyu ve güçlü duruşuyla ön planda olan bir renk. Oda dekorasyonunda tabii ki siyah kullanabilirsiniz ancak bunun için büyük pencerelere ve çok fazla doğal ışığa ihtiyacınız var.

Siyahı bebek odasında ara renk olarak kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü simsiyah duvarlar bebeğinizin kabus görmesine yol açabilir.

About iga

Check Also

Küçük Odalar İçin Bebek Odası Dekorasyonu

Küçük odalar için bebek odası dekorasyonuyla hem kendi zevklerinizi yansıtabileceğiniz hem de bebeğinizin beğeneceği bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.